[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ layout=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none” last=”no” hover_type=”none” link=”” border_position=”all”][fusion_text]
[fusion_dropcap color=”” boxed=”yes” boxed_radius=”50%” class=”” id=””]N[/fusion_dropcap]ovi Zakon o radu, donosi veliki broj izmena i obaveza koje se odnose pre svega na poslodavce. Poslodavac je DUŽAN da nakon potpisivanja ugovora o radu sa radnikom, a najmanje 1 dan pre početka rada da istog prijavi u Centralni registar obaveznog socijalnog osiguranja. Bez obzira ako se radnik i predomisli i ne dođe ugovorenog dana na posao, obaveza poslodavca je prijava!
Usvojeni Zakon o izmenama i dopunama Zakona o radu, koji je objavljen u „Sl. glasnik RS“, br. 113/2017,od 17.decembra 2017. godine, stupa na snagu 25. decembra 2017. godine, donosi sledeće novine:
Za nepoštovanje obaveza prijave u navedenom roku, odnosno propuštanje propisanog roka za podnošenje jedinstvene prijave na obavezno socijalno osiguranje (član 35. stav 2), izriče se novčana kazna i to u rasponu od 300.000,00 do 1.500.000,00 dinara za poslodavce sa svojstvom pravnog lica, kao i 50.000,00 do 500.000,00 dinara za poslodavca fizičko lice. Takođe i odgovorno lice u pravnom licu može biti kažnjeno novčanom kaznom u rasponu od 30.000,00 do 80.000,00 dinara.
U slučaju nepoštovanja ove obaveze poslodavac biti novčano kažnjen i to: od 150.000 do 300.000 dinara poslodavac sa svojstvom pravnog lica, a preduzetnik sa kaznom od 50.000 do 150.000 dinara. Odgovorno lice u pravnom licu, odnosno zastupnik pravnog lica može biti novčano kažnjen od 10.000 do 20.000 dinara.
Nova dnevna evidencija o prekovremenom radu predstavlja dodatni dokaz o obavljanju prekovremenog rada kod poslodavca, uz ranije propisane obaveze poslodavca da donese odluku, odnosno rešenje kojim se uvodi prekovremeni rad, a na osnovu čega se utvrđuju zaposleni, poslovi, kao i vreme početka prekovremenog rada.
„Upozorenje se dostavlja zaposlenom na način propisan za dostavljanje rešenja o otkazu ugovora o radu iz člana 185. ovog zakona.“
Nova pravila o dostavljanju koja važe od sada za dostavljanje upozorenja su :
– u prostorijama poslodavca, odnosno
– na adresu prebivališta ili boravišta zaposlenog.
– upozorenje se objavljuje na oglasnoj tabli poslodavca i po isteku osam dana od dana objavljivanja smatra se dostavljenim.
Članom 158. Zakona, rok za isplatu otpremine zaposlenom usled tehnoloških, ekonomskih ili organizacionih promena po osnovu otkaza ugovora o radu jeste pre otkaza ugovora o radu, a članom 185. Zakona predviđeno je da poslodavac isplati sve novčane obaveze prema zaposlenom, najkasnije u roku od 30 dana od dana prestanka radnog odnosa.
Sada inspektor rada više nije ovlašćen da poslodavca upozori na postojanje prekršaja već mora pokrenuti prekršajni postupak za prekršaje propisane ovim članom i to:
1) ako ne drži primerak ugovora ili kopije ugovora u skladu sa odredbama ovog zakona (član 35. stav 1);
1a) ako ne vodi dnevnu evidenciju o prekovremenom radu zaposlenih u skladu sa odredbama ovog zakona (član 55. stav 6);
2) ako ne obezbedi vreme za odmor u toku dnevnog rada, dnevni i nedeljni odmor u skladu sa odredbama ovog zakona (čl. 64. do 67);
3) ako zaposlenom ne odobri korišćenje plaćenog odsustva u skladu sa odredbama ovog zakona (član 77);
4) ako ne vodi mesečnu evidenciju o zaradi i naknadi zarade u skladu sa odredbama ovog zakona (član 122);
5) (brisana)
6) ako zaposlenom uskrati pravo na otkazni rok, odnosno naknadu zarade u skladu sa ovim zakonom (član 189);
[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]